Piła tarczowa

Zastosowanie piły tarczowej

Chcąc dobrze wyposażyć warsztat, musimy pamiętać o wielu narzędziach, które są niezastąpione w codziennej pracy. Jednym z nich jest niewątpliwie piła tarczowa, która służy do precyzyjnego cięcia różnych materiałów. Głównie w rzemiośle stolarskim i budowlanym, ale też w innych dziedzinach, gdzie stosuje się twarde i ciężkie do obróbki materiały.

Za pomocą piły tarczowej możemy przecinać elementy z drewna, metalu, a nawet tworzyw sztucznych. Możliwości narzędzia zależą przede wszystkim od ostrości jego tarczy oraz od silnika, który decyduje o prędkości obrotowej. Właściwa regulacja tych dwóch parametrów gwarantuje, że piła tarczowa poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi materiałami.

Typy pił tarczowych

Piły tarczowe na rynku dostępne są w różnych typach i rozmiarach, dzięki czemu można je dostosować do określonych potrzeb. Ważnym elementem każdej piły tarczowej jest odpowiednia tarcza, która powinna być dobrana do rodzaju obrabianego materiału. Do najpopularniejszych typów pił tarczowych zaliczamy: piły stołowe, ręczne, ukosnice oraz do cięcia betonu i metalu.

W przypadku pomieszczeń o ograniczonym metrażu idealnym rozwiązaniem będzie piła ręczna lub stołowa. Piły ręczne są lekkie, poręczne i nie zajmują wiele miejsca. Piły stołowe z kolei, choć większe, są niezwykle stabilne i umożliwiają precyzyjne cięcie nawet dużych elementów. Natomiast piły ukosnice to doskonałe narzędzie dla cieśli, konieczne podczas pracy z więźbami dachowymi.

Wybór odpowiedniej piły tarczowej

Wybór odpowiedniej piły tarczowej nie jest rzeczą prostą. Musimy wiedzieć, jaki rodzaj pracy wykonujemy najczęściej. Kolejną istotną kwestią jest moc i prędkość obrotowa piły tarczowej. Muszą one być dopasowane do rodzaju materiału, który będziemy przecinać. Oczywiście, ważną rolę odgrywa tutaj również jakość wykonania oraz renomowana marka, która gwarantuje trwałość i bezawaryjność sprzętu.

Kupując piłę tarczową, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak możliwość ustawiania kąta cięcia czy głębokości, wybór prędkości obrotowej, tarcza do cięć krzywoliniowych, czy nawet zdolność do cięć podwodnych. Ze względu na rozległą ofertę pił tarczowych na rynku, każdy, niezależnie od swoich potrzeb, znajdzie idealne dla siebie narzędzie.