Jak odnaleźć księgę wieczystą?

Odnalezienie księgi wieczystej nie jest szczególnie trudne. Tym bardziej że są to rejestry jawne, ogólnie dostępne, a od pewnego czasu prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej. By uzyskać pożądane informacje, należy znać numer księgi bądź też numer ewidencyjny danej działki lub jej adres. Rejestry ksiąg wieczystych prowadzone są przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które od kilku lat dokonuje digitalizacji dawnych wpisów. 

Księgi wieczyste i ich poszukiwanie

Księgi wieczyste posiadają przypisany im indywidualny numer służący do ich lokalizacji. Jest on podawany właścicielowi danej nieruchomości bądź też jego spadkobiercy. Numer księgi wieczystej po adresie to najczęściej wybierane rozwiązanie, szczególnie gdy mowa o nowych, zdigitalizowanych rejestrach. Numer księgi powinien zawierać ciąg cyfr, kod danego Wydziału Ksiąg Wieczystych, cyfry kontrolne oraz ukośniki.

Odnajdywanie księgi wieczystej jest możliwe bez wychodzenia z domu. W tym celu korzysta się z internetowych rejestrów, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych internautów. Możesz z nich korzystać, by ustalić numer księgi dla dowolnej interesującej Cię działki, lokalu lub nieruchomości o w zasadzie dowolnym statusie. Z wyszukiwarek ksiąg wieczystych korzystają przede wszystkim osoby przygotowujące się do zakupu lub sprzedaży danej nieruchomości, w celu upewnienia się co jej statusu prawnego i hipotecznego.