Komornik a windykator

Wielu wierzycieli ma dylemat już na wstępie podjęcia decyzji o konieczności dochodzenia zapłaty swojej należności – czy złożyć w sądzie pozew i czekać aż sąd wyda tytuł wykonawczy by w końcu udać się do komornika czy może jednak zatrudnić firmę windykacyjną. Nie poradzę, co lepsze. Skuteczność firm windykacyjnych nie jest wysoka podobnie jak skuteczność samych komorników i firmy windykacyjne w wielu przypadkach też w końcu informują wierzyciela o konieczności uzyskania tytułu wykonawczego celem wszczęcia komorniczego postępowania egzekucyjnego. Oczywiście zdarza się że firma windykacyjna szybko odzyska pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że to wierzyciel zapłaci wynagrodzenie firmy windykacyjnej a komornik ściąga swe koszty od dłużnika, o ile egzekucja jest skuteczna.

Nieracjonalnym zachowaniem wierzyciela jest zlecanie windykacji firmie windykacyjnej w sytuacji gdy właśnie uzyskał tytuł wykonawczy. Wówczas niezwłocznie należy zlecić komornikowi egzekucję, bo jeżeli dłużnika ma majątek a zwłaszcza środki na rachunku w banku lub wynagrodzenie to komornik będzie skutecznie ściągał należność. Dopiero gdy stanie się faktem bezskuteczna egzekucja, to wtedy można zlecić odzyskanie długu firmie windykacyjnej. Firmy windykacyjne nie są wyposażone w uprawnienia właściwe komornikowi czyli nie mogą zajmować i spieniężać mienia dłużnika. Bywają jednak skuteczne wobec dłużników którzy mają ukryty majątek ale owa skuteczność nierzadko jest efektem działań balansujących na granicy prawa lub po prostu bezprawnych.

Są jednak i takie firmy windykacyjne które skutecznie i zgodnie z prawem przyczyniają się do odzyskania długu między innymi wspomagając i w pewien sposób nadzorując działania komornika: http://finansowy.fc.pl/bezskuteczne-postepowania-egzekucyjne-rewindykacje/ ale z praktyki mojej i moich kolegów wiem, że nie są to częste przypadki sukcesu.